מערכות לכיבוי, מיגון וגילוי אש ועשן

מערכות לכיבוי, מיגון וגילוי אש ועשן

תוכן עניינים

על השימוש של מפעלים במערכות לכיבוי אש וגילוי עשן


כשמדובר במפעלים גדולים שבהם ציוד כבד וגם חומרים שלעיתים נחשבים לרעילים ומסוכנים מאד, ישנה חשיבות רבה במיוחד לשמירת סביבת עבודה בטוחה. אחת הדרכים לעשות זאת היא לשלב מערכות מיגון והתראה למטרת גילוי עשן, כיבוי אש וגילוי אש, אשר יכולות מן הסתם להציל חיים. ישנן כיום מערכות שונות לכיבוי אש וגם מוצרים שבהם ניתן להשתמש כדי לגלות אש, כבר בשלבים המוקדמים. אפשר להתאים אותם לכל מפעל ולכל מקום בו, וליהנות מרמת בטיחות גבוהה.


מערכות גילוי וכיבוי אש  – האפשרויות השונות


מערכות כיבוי אש מתאימות למפעלים בסדרי גודל שונים והן מותאמות נקודתית לצרכיו של כל מפעל. ישנם סוגים שונים של מערכות. ישנן כאלו המכבות את האש באמצעות מים המותזים דרך מתז מיוחד. ישנן מערכות לכיבוי אש שמכבות את האש באמצעות קצף והן מתאימות בעיקר למקומות שבהם יש שימוש בחומרים דליקים מאד, כמו חומרים כימיים למיניהם, שמנים וגם דלקים. ישנן מערכות שמכבות את האש באמצעות גז, והן מתאימות לחדרי תקשורת, למשל, וגם לארונות חשמל.


מה שחשוב מאוד להבין בנושא המיגון מפני שריפות זה עובדה אחת: מערכות לגילוי עשן ואש חשובות לא פחות מאלו שעוזרות לכבות את האש, שכן הן מתריעות כבר בשלבים מוקדמים ויכולות למנוע גרימת נזקים חמורים. מדובר במערכות אוטומטיות לרוב, המזהות התלקחות של אש – גם בממדים קטנים מאד. גלאי האש וגלאי העשן שלוקחים חלק בלתי נפרד ממערכות אלו, מתבססים על חיישנים עדינים מאד שמזהים במהירות עשן וגם אש. אפשר להתקין את המערכות בכל מקום במפעל – אפילו בחדר האוכל. הן מחוברות לרכזת כיבוי האש והן מפעילות את צופרי האזעקה בכל מקרה בו ישנו   חשש לשריפה.


בחירת מערכת לגילוי אש ועשן – סיכום


מומלץ לבחון סוגים שונים של מערכות ושל מוצרים לכיבוי אש ולגילוי אש ולבדוק גם מי היצרן שלהן. יש לוודא שכל מערכת או מוצר שבוחרים עומד בתקנים הנדרשים, מותאם אל הצרכים הקיימים, ובעיקר – מבטיח רמת בטיחות גבוהה.. כמו כן מומלץ להביא למפעל ממונה בטיחות בעל רישיון אשר יבחון את הבטיחות במתחם ואף יכול להמליץ על רכישת חומרים מעכבי בעירה ומעכבי אש והתלקחות. 

מידע נוסף לעיונכם